۷ بهترین فیلم اقتباسی از رمان های جان گریشام از بدترین تا بهترین • بازیگرها

جان گریشام

قبل از اینکه کتاب‌های کمیک و بازی‌های ویدیویی در کانون توجه قرار گیرند، منبع اصلی اقتباس هالیوود کتاب‌ها بود و رمان‌های پرفروش اغلب به فیلم تبدیل می‌شدند. جان گریشام یکی از نویسندگان محبوبی بود که در دهه 1990 توجه هالیوود را به خود جلب کرد و فیلم های مهمی بر اساس آثار او ساخته شد. گریشام آن روزها آنقدر محبوب بود که استودیوها حقوق کتاب های او را پیشاپیش می خریدند و ستاره های بزرگ برای حضور در این پروژه ها با یکدیگر می جنگیدند.

گریشام که بیشتر به خاطر فیلم‌های هیجان‌انگیز حقوقی‌اش شناخته می‌شود، رکورد قابل‌توجهی با ۲۸ عنوان پرفروش پیاپی شماره ۱ دارد. علاوه بر این، بیش از 300 میلیون نسخه از کتاب های او تاکنون فروخته شده است و او را به یکی از موفق ترین نویسندگان تاریخ تبدیل کرده است.

 • 10 فیلم اقتباسی برتر ریموند چندلر؛ نابغه غنی داستان های پلیسی
 • 10 بهترین فیلم ترسناک اقتباس شده از داستان های ادگار آلن پو
 • 10 بهترین اقتباس سینمایی از رمان های آگاتا کریستی

7- خانه رنگ شده

 • سال انتشار: ۲۰۰۳
 • کارگردان: آلفونسو آرائوخو
 • بازیگران: اسکات گلن، رابرت شان لئونارد، ملیندا دیلون، لوگان لرمن، آدری ماری اندرسون، جفری لوئیس
 • امتیاز کاربران در سایت IMDb به فیلم: 6.4 از 10
 • امتیاز فیلم Rotten Tomatoes: 62 از 100

خانه نقاشی شده فیلم و کتابی ویژه برای جان گریشام است که او در این داستان نیمه اتوبیوگرافیک دوران نوجوانی خود را توصیف می کند. این داستان در مقایسه با دیگر آثار او کمتر تعلیقی دارد و یک درام ناب به حساب می آید و فیلم تلویزیونی ساخته آلفونسو آرائوخو برداشتی صادقانه و وفادار از آن به نمایش می گذارد. داستان در سال 1952 اتفاق می افتد و از دیدگاه پسری هفت ساله به نام لوک چندلر (لوگان لرمن) روایت می شود که کوچکترین پسر خانواده ای از کشاورزان پنبه است که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند.

وقتی خانواده‌اش افراد زیادی را برای پرورش پنبه استخدام می‌کنند، اتفاقات مختلفی برای لوک چندلر رخ می‌دهد و او به تجربیات جدیدی دست می‌یابد. اگرچه این یک فیلم تلویزیونی ساخته شده است، اما خانه نقاشی شده دارای بازیگران تمام ستاره ای از جمله اسکات گلن، رابرت شان لئونارد، پابلو شرایبر و آریجا باریکیس است.

کتاب جاده جزیره نوشته جان گریشام

کتاب جاده جزیره نوشته جان گریشام

۳۲ %

۱۳۰ هزار
۸۸،۷۸۰ به مرد

ببینید و بخرید

6- هیئت منصفه فراری

فیلم هیئت داوران فراری

 • سال انتشار: ۲۰۰۳
 • کارگردان: گری فلدر
 • بازیگران: جان کیوزاک، جین هکمن، داستین هافمن، ریچل وایز، استنلی اندرسون، کلیف کورتیس، نورا دان
 • امتیاز کاربران در سایت IMDb به فیلم: 7.1 از 10
 • امتیاز فیلم Rotten Tomatoes: 73 از 100

وقتی یک دلال سهام به نام جیکوب (دیلن مک درموت) در دفتر کارش به قتل می رسد، همسرش از شرکت سازنده اسلحه ای که او را کشته است شکایت می کند. برای فرار از محکومیت، شرکت رنکین فیچ (جین هکمن) را استخدام می کند که وظیفه او به دست آوردن اطلاعات از هیئت منصفه برای تحت فشار قرار دادن او است. شریک فیچ وندل روهر (داستین هافمن) است که نماینده همسر بیوه جیکوب است.

وقتی یکی از اعضای هیئت منصفه به هر دوی آنها می‌گوید که می‌تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد، اوضاع پیچیده می‌شود و یک مسابقه نزدیک شروع به تأثیرگذاری بر ذهن هیئت منصفه می‌کند. تولید گری فلدر دیدگاهی تاریک از سیستم قضایی ارائه می دهد، دارای پیچش های داستانی غیرمنتظره است و بازیگرانی استثنایی (هکمن، هافمن، جان کیوزاک و ریچل وایز) دارد. هیئت داوران فراری نقدهای مثبتی دریافت کرد اما در باکس آفیس شکست خورد.

هکمن و هافمن در دهه 60 قبل از اینکه مشهور شوند و در یک فیلم با هم ظاهر شوند، هم اتاقی بودند. به همین دلیل گری فلدر سکانس خاصی را در فیلم قرار داد تا برای اولین بار همدیگر را رو در رو ببینند. هافمن در مصاحبه ای در این باره می گوید: «او [هکمن] او قبل از من استخدام شده بود و من یکی از آخرین بازیگرانی بودم که به فیلم پیوستم. کارگردان [گری فلدر] او متوجه شد که ما سال هاست همدیگر را می شناسیم اما هیچ وقت با هم کار نکرده ایم. در همین راستا به سراغ نویسنده رفت و از او خواست سکانسی مشترک برای ما بنویسد.

کتاب افشاگر نوشته جان گریشام

کتاب افشاگر نوشته جان گریشام

محصول را ببینید

5- مشتری

جان گریشام

 • سال انتشار: ۱۹۹۴
 • کارگردان: جوئل شوماخر
 • بازیگران: سوزان ساراندون، تامی لی جونز، برد رنفرو، مری لوئیز پارکر، آنتونی لاپالیا، آنتونی هیلد
 • امتیاز کاربران در سایت IMDb به فیلم: 6.7 از 10
 • امتیاز فیلم Rotten Tomatoes: 80 از 100

مشتری داستان پسر 11 ساله ای را روایت می کند که می داند جسد یک سناتور فقید کجا دفن شده است. وکیل جوان رگی لاو (سوزان ساراندون) تصمیم می گیرد از پسر محافظت کند و اجازه ندهد وکیل رقیب روی فولتریگ (تامی لی جونز) و اعضای اوباش که سناتور را به قتل رساندند او را نابود کنند.

این فیلم هیجان انگیز که طبق معمول ساختارهای سیستم قضایی را مورد انتقاد قرار می دهد، در گیشه موفق بود، نقدهای مثبتی دریافت کرد و سوزان ساراندون برای بازی در نقش رجی لاو نامزد اسکار شد. مانند دیگر اقتباس های جان گریشام، نقش های اصلی را بازیگران درجه یک ایفا می کنند و علاوه بر ساراندون و لی جونز، افرادی مانند مری لوئیز پارکر، آنتونی لاپالیا، بردلی وایتفورد و ویلیام اچ میسی در آن حضور دارند.

کتاب

کتاب «مشتری خطرناک» نوشته جان گریشام انتشارات البرز

محصول را ببینید

4- خلاصه پلیکان

فیلم مورد پلیکان

 • سال انتشار: ۱۹۹۳
 • کارگردان: آلن جی پاکولا
 • بازیگران: جولیا رابرتز، دنزل واشنگتن، سم شپرد، جان هرد، تونی گلدوین، ویلیام آترتون، استنلی توچی
 • امتیاز کاربران در سایت IMDb به فیلم: 6.6 از 10
 • امتیاز فیلم Rotten Tomatoes: 54 از 100

در این اثر آلن جی پاکولا، جولیا رابرتز و دنزل واشنگتن بازیگران اصلی فیلم هستند. دو قاضی دادگاه عالی ترور می شوند و زمانی که دربی شاو (رابرتس)، دانشجوی جوان حقوق، مقاله ای را می نویسد که مرگ آنها را به دو بزرگوار بزرگ نفت مرتبط می کند، قاتلان تصمیم می گیرند دربی شاو را نیز بکشند. . تنها کسی که اکنون می تواند به او کمک کند، خبرنگار واشنگتن هرالد، گری گرانتام (واشنگتن) است.

پرونده پلیکان یک فیلم هیجان انگیز هیجان انگیز است که مانند دیگر داستان های جان گریشام دارای پیچش های داستانی غیرمنتظره ای است و از استعدادهای بازیگری دو بازیگر اصلی خود (یکی از بهترین فیلم های واشنگتن در دهه 1990) نهایت استفاده را می برد. شخصیت های دیگر فیلم نیز موثر هستند، به ویژه سم شپرد، تونی گلدوین، استنلی توچی، ویلیام آترتون، سینتیا نیکسون و جان لیسگو.

کتاب مورد پلیکان نوشته جان گریشام

کتاب مورد پلیکان نوشته جان گریشام

محصول را ببینید

3- زمان کشتن

زمان کشتن فیلم

 • سال انتشار: ۱۹۹۶
 • کارگردان: جوئل شوماخر
 • بازیگران: ساندرا بولاک ساموئل ال. جکسون متیو مک کانهی کوین اسپیسی اشلی جاددونالد ساترلند
 • امتیاز کاربران در سایت IMDb به فیلم: 7.5 از 10
 • امتیاز فیلم Rotten Tomatoes: 68 از 100

این اولین کتاب جان گریشام به نام زمانی برای کشتن بود و پس از موفقیت فیلم «کمپانی» این رمان به فیلم سینمایی هم تبدیل شد. داستان در مورد وکیلی به نام جیک تیلور بریگنس (متیو مک کانهی در فیلمی که از او ستاره شد) است که باید از مرد سیاه پوستی به نام کارل لی هیلی (ساموئل ال جکسون) دفاع کند. هیلی به دلیل قتل مردی که به دخترش حمله کرده بود دستگیر شده است و اگر بریگنس موفق نشود، هیلی با مجازات سنگینی روبرو خواهد شد.

بریگنس سعی می کند هیلی را در یک شهر نژادپرستانه در جنوب که در آن سفید پوستان مخالف آزادی هیلی هستند و انتظار مجازات سختی دارند، محاکمه کند. بریگنس را تهدید می کنند و حتی خانه اش را به آتش می کشند، اما او حاضر نیست تسلیم شود. دفاع از کسی که متهم به آتش‌سوزی است ایده جدیدی نیست، اما این درام دادگاه از هر نظر هوشمندانه و هیجان‌انگیز است و بازیگران آن می‌توانند شما را برای تماشای این فیلم ترغیب کنند.

کتاب زمانی برای کشتن نوشته جان گریشام، انتشارات افرا

کتاب زمانی برای کشتن نوشته جان گریشام، انتشارات افرا

۴۰ هزار به مرد
ببینید و بخرید

2- Barransas (باران ساز)

فیلم باران ساز

 • سال انتشار: ۱۹۹۷
 • کارگردان: فرانسیس فورد کاپولا
 • بازیگران: مت دیمون، دنی دویتو، میکی رورک، جان ویت، کلر دینز، دنی گلاور، روی شیدر، ویرجینیا مدسن
 • امتیاز کاربران در سایت IMDb به فیلم: 7.2 از 10
 • امتیاز فیلم Rotten Tomatoes: 82 از 100

این محصول فرانسیس فورد کاپولا داستان یک وکیل جوان (مت دیمون) را روایت می کند که باید در دادگاه با یک شرکت بیمه بزرگ متهم به سهل انگاری مبارزه کند. بعد از اینکه یک دختر 22 ساله بر اثر سرطان خون جان خود را از دست می دهد، زیرا شرکت بیمه او هزینه جراحی مغز استخوان او را پرداخت نمی کند، آنها باید پاسخگو باشند، اما با نفوذ خود، آنها راه نجاتی می خواهند. از قانون مطلع شوید.

باران ساز (همچنین به عنوان دلال بیمه شناخته می شود) یکی از اولین فیلم هایی است که مت دیمون در نقش اصلی آن حضور داشت و یکی از بهترین بازی های دراماتیک دوران حرفه ای خود را ارائه داد. عملکرد مت دیمون تحسین برانگیز است زیرا او باید در برابر بزرگانی چون دنی دویتو، میکی رورک، جان ویت و کلر دینز قرار می گرفت. داستان ایده آلیستی فیلم درباره رویارویی مرد جوانی که در جستجوی نام و شرکتی تأثیرگذار است، یکی از بهترین اقتباس های جان گریشام است. باران ساز نقدهای مثبتی دریافت کرد و اگرچه همه چیز برای موفقیت آماده بود، اما در باکس آفیس شکست خورد.

کتاب اعترافات جان گریشام

کتاب اعترافات جان گریشام

۲۰ درصد

۱۷۵۰۰۰
۱۴۰ هزار به مرد

ببینید و بخرید

1- مشارکت (شرکت)

جان گریشام

 • سال انتشار: ۱۹۹۳
 • کارگردان: سیدنی پولاک
 • بازیگران: تام کروز، جین تریپل هورن، جین هکمن، اد هریس، هالی هانتر، ویلفورد بریملی، گری باسی
 • امتیاز کاربران در سایت IMDb به فیلم: 6.8 از 10
 • امتیاز فیلم Rotten Tomatoes: 76 از 100

به گفته اکثر منتقدان، این کمپانی بهترین اقتباس سینمایی از آثار جان گریشام است. کمپانی همچنین اولین فیلمی بود که بر اساس کتاب های او ساخته شد و راه را برای اقتباس های دیگر هموار کرد. این تریلر حقوقی داستان یک وکیل جوان و برجسته به نام میچ مک‌دیر (تام کروز) را روایت می‌کند که پس از استخدام در یکی از بزرگترین شرکت‌های ممفیس، به رازهای تاریک آن پی می‌برد. مک‌دیر پس از اطلاع از این اسناد محرمانه مورد تهدید اعضای بلندپایه شرکت قرار می‌گیرد و جانش در خطر است. این فیلم در گیشه موفق بود و به هالیوود نشان داد که تماشاگران سینما به آثار گریشام علاقه مند هستند.

این مهیج پرتعلیق به کروز فرصتی برای خودنمایی داد، و جای تعجب نیست که جین هکمن بازیگری خود را نیز به نمایش گذاشت. کارگردانی سیدنی پولاک و موسیقی متن شگفت انگیز نامزد اسکار فیلم که به جذابیت فیلم کمک زیادی کرده است را نباید فراموش کرد. طبق سنت اقتباس‌های فیلم گریشام، بازیگران فیلم شگفت‌انگیز هستند: جین تریپل هورن، هال هالبروک، ویلفورد بریملی، اد هریس، دیوید استرات‌ایرن و البته هالی هانتر که نامزدی اسکار را به‌دست آورد.

کتاب شرکت جان گریشام

کتاب شرکت جان گریشام

محصول را ببینید

منبع: مووی وب

نوشته شده توسط 7 اقتباس برتر از رمان های جان گریشام، از بدترین تا بهترین، اولین بار در بازیگرها ظاهر شد.